Sektor leśny jest jedną z tych dziedzin gospodarki, której podmioty najwcześniej doceniły wykorzystanie dronów w leśnictwie. Informacje pozyskane dzięki bezzałogowym statkom powietrznym (BSP) wyposażonym w odpowiednio dobrane sensory do pomiarów środowiskowych pozwalają m.in. na usprawnienie pracy, redukcję kosztów związanych z czasem i pieniędzmi oraz ograniczanie wycinki lasów. Drony w leśnictwie mają ogromny potencjał, a w poniższym artykule wyjaśnimy, jak dokładnie działają.
Z biegiem czasu i obserwowanymi zmianami środowiskowymi, mieszkańcy naszej planety zaczynają w coraz większym stopniu zdawać sobie sprawę z wagi lasów. Są one narażone na wiele szkodliwych czynników, co z kolei wymaga od nas świadomego zarządzania terenami leśnymi. Dlatego zobrazowania lotnicze dronem są niezwykle istotne dla przedsiębiorców leśnych – już sama wizualna ocena z góry umożliwia szybki i prosty monitoring obszarów leśnych. Inspekcja dronem pozwala leśnikowi uniknąć pokonywania dużych odległości w trudnych warunkach, a wiele ważnych kwestii można zaobserwować analizując sytuację przed ekranem monitora.
Dronowy monitoring – kamery cyfrowe RGB
Pomiary odległości czy powierzchni to w takim przypadku tylko kilka kliknięć na ortofotomapie w oprogramowaniu fotogrametrycznym. Fotogrametria dronem pozwala zaznaczyć interesujący polygon lub polilinię, a system automatycznie podaje wyniki. Możliwe jest również stosowanie fotopunktów (GCP's), aby zmniejszyć błędy w obliczeniach i uzyskać precyzyjne dane. Chmura punktów czy numeryczny model pokrycia terenu ułatwiają:
- modelowanie wzrostu drzewostanów,
- określanie stopnia defoliacji i bonitacji,
- szacowanie szkód spowodowanych przez czynniki abiotyczne i biotyczne,
- aktualizacje systemu informacji przestrzennej (np. Leśna Mapa Numeryczna),
- wykrywanie posusze (drzewa obumarłe).
To wszystko przy użyciu drona z cyfrową kamerą RGB produkcji Fotoacc, co czyni dronowy monitoring efektywnym i precyzyjnym narzędziem w zarządzaniu lasami.
Pomiary multispektralne i termowizyjne
Jeszcze więcej korzyści przynosi nalot dronem z kamerą multispektralną lub termowizyjną, podczas którego rejestrowane są zdjęcia w różnych zakresach światła, w tym bliskiej podczerwieni. Na podstawie odbić od koron drzew można ocenić kondycję drzewostanów i poziom ich transpiracji. Dane pozyskane w ten sposób pozwalają na:
- wykrywanie i określanie terenów zainfekowanych przez grzyby, szkodniki i pasożyty, takie jak kornik ostrozębny czy jemioła,
- monitorowanie drzewostanów osłabionych i wskazanie tych, które wymagają interwencji,
- typowanie miejsc suchych, zagrożonych pożarami,
- prowadzenie inspekcji pogorzelisk oraz wykrywanie mikropożarów,
- inwentaryzacja zwierzyny łownej.
Dzięki temu drony w leśnictwie wspierają podejmowanie optymalnych decyzji, co pomaga ograniczać wycinkę lasów oraz minimalizować straty. Drony zrzucające czynnik biologiczny, jak kruszynka, służą do zwalczania szkodników, takich jak osnuja gwiaździsta.
Dlaczego właśnie drony?
Drony leśne mają kilka przewag nad innymi metodami pozyskiwania danych, np. obrazowaniem satelitarnym czy samolotowym:
- wyższa rozdzielczość (nawet do 1 cm/piksel),
- niższe koszty eksploatacji, zwłaszcza na mniejszych obszarach,
- możliwość zobrazowania na portalach np Euprawy,
- brak ograniczeń spowodowanych zachmurzeniem, które wpływa na obrazowanie satelitarne.
Podsumowując, nowoczesne zarządzanie lasem coraz częściej korzysta z dronów do pomiarów leśnych. W przyszłości rozwój algorytmów automatyzujących obliczanie koron drzew czy wskazywanie tych zainfekowanych jemiołą lub kornikiem może jeszcze bardziej usprawnić tę technologię.
Zainteresowaliśmy cię naszymi moożliwosciami wejdz na Ofertę i zadaj pytania.